Legeforeningens midlertidige refusjonsordning

Oppdatert informasjon om hvordan refusjonsordningen skal avvikles

Legeforeningen har informert oss om at den midlertidige refusjonsordningen for allmennleger nå avsluttes. Årsaken er at myndighetene ikke vil gå inn med nye midler for å finansiere ordningen. På denne siden vil du finne oppdatert informasjon fra Legeforeningen om hvordan ordningen skal avvikles. Siden dette er en ordning som er administrert av Legeforeningen, må våre kurs- og seminardeltagere som er berørt av dette kontakte Legeforeningen om eventuelle spørsmål.

Slik skal ordningen avvikles

Den siste oppdateringen vi har fått fra Legeforeningen om avviklingen av ordningen er fra 12. mai. Der skriver Legeforeningen følgende om hvordan ordningen nå skal avvikles:

«Midlene i den midlertidige refusjonsordningen for allmennleger kom fra engangsbevilgninger fra Helse- og omsorgsdepartementet. Ordningen er nå i ferd med å gå tom for midler og vil derfor bli avsluttet.

Varsel om snarlig avslutning ble sendt 2. februar 2026 til alle utdannings- og kurssteder. SKIL informerte også på sine nettsider sommeren 2025 om at ordningen forventes avsluttet i løpet av første halvår 2026.

For å sikre best mulig bruk av de gjenværende midlene, slik at flest mulig kan få støtte, har Legeforeningen besluttet å innføre følgende særskilte regler:

  • Betalingsforpliktelse for kurs/utdanning inngått før 15. februar 2026:
    Det kan søkes om refusjon for kurs og/eller lederutdanning. Det er tre måneders søknadsfrist, men absolutt siste frist for å sende inn søknad er 31.7.26 for alle. Det betyr at de som avslutter kurs/utdanning etter 30.4.26 vil få kortere søknadsfrist enn normalt.

Det tas forbehold om at søknadskravet ikke vil kunne refunderes i sin helhet. Kursavgifter til forhåndsgodkjente kurs i kvalitetsforbedring og pasientsikkerhet vil dekkes. Praksiskompensasjon for forhåndsgodkjente lederutdanninger vil dekkes. Gjenværende midler etter disse utbetalingene, vil eventuelt kunne gå til å dekke praksiskompensasjon ved fravær på grunn av kurs. I avslutningen av ordningen vil saksbehandlingstiden bli forlenget, og vi beklager de uheldige konsekvensene dette medfører.

  • Betalingsforpliktelse for kurs/utdanning inngått fra og med 15. februar 2026:
    Det gis ikke refusjon. Det skal heller ikke sendes inn søknad om refusjon.

Søknader som allerede er sendt inn, vil bli behandlet i tråd med reglene over.

Med betalingsforpliktelse menes at en lege har inngått en bindende avtale om deltakelse i kurs eller utdanning, som eksempelvis innebærer plikt til å betale kursavgift eller andre kostnader.

For oppdatert informasjon se Midlertidig refusjonsordning for allmennleger eller kontakt oss på e-post: fastlegekurs-ksfond@legeforeningen.no.